Insta Reels – pod nazwą Cenas – miały swoją premierę w Brazylii pod koniec 2019 r. Wśród tamtejszych użytkowników Instagrama okazały się strzałem w dziesiątkę. Po kilku miesiącach testów funkcjonalność udostępniono m.in. w USA, Niemczech, we Francji i w Indiach. Od października 2021 r. tzw. rolki dostępne są także w Polsce.
Rolki na Instagramie – jak to działa?
Rolka na Instagramie to nagrywane i edytowane przez aparat Instagrama krótkie, maksymalnie 60-sekundowe filmiki. Można do nich dodać znajdujące się w bazie efekty i muzykę albo własny, oryginalny dźwięk. Fani social mediów nie bez słuszności dopatrują się podobieństw rolek do Tik-Toka. Twórcy rolek z pewnością chcieli stworzyć w ten sposób konkurencję dla filmików tik-tokowych, popularnych zwłaszcza wśród młodych użytkowników sociali. Zasadnicza różnica jest jednak taka, że filmy na Tik-Toku mogą mieć nawet 3 minuty. Z kolei rolki można tworzyć i udostępniać jedynie z urządzenia mobilnego.
Instagram Reels a InstaStories – czym się różnią?
W pierwszej chwili rolki na Instagramie mogą wydawać się podobne do innej obecnej od dawna w serwisie funkcjonalności, czyli InstaStories. Różnice między tymi dwoma kanałami komunikacji są jednak zasadnicze.
- Stories przeznaczone są tylko dla followersów, którzy obserwują dany profil na Instagramie lub po prostu na niego wejdą (jeśli właściciel profilu ma zaznaczoną taką opcję w ustawieniach). Z kolei rolki oglądać może każdy użytkownik serwisu – dzięki temu można docierać z nimi do szerszej grupy odbiorców.
- Na Stories publikować można zdjęcia, grafiki albo video, Reels to kanał komunikacji przeznaczony do publikowania wyłącznie treści video.
- Film na Stories może trwać maksymalnie 15 sekund (inaczej jest automatycznie ucinany), rolka – jak już wspomniano – nawet do 60 sekund.
- Treści publikowane w ramach Stories znikają z Instagrama po upływie 24 godzin. Można je przenieść do grupy wyróżnionych i dzięki temu zachować. Filmy w Instagram Reels nie znikają i mogą być odtwarzane bez limitów.
- Komentarze i lajki zostawione na InstaStories są widoczne jedynie dla twórców relacji. Z kolei na Reels wszystkie interakcje i komentarze są publiczne.
Rolka na Instagramie – nowe narzędzie komunikacji z klientami
Nie od dziś wiadomo, że formaty video to skuteczne narzędzie do promowania marki, zwiększania jej świadomości, komunikacji z klientami, a nawet zwiększania sprzedaży. Dzięki funkcjonalnościom w rodzaju Instagram Reels można je tworzyć szybciej, łatwiej i bez ogromnych nakładów finansowych. Bardziej niż techniczne szczegóły liczy się tu bowiem pomysł, przede wszystkim świeży, kreatywny i przyciągający uwagę. Obecne na Instagramie firmy poprzez regularną publikację rolek – edukacyjnych, społecznych, zabawnych (zależnie od profilu działalności) – mogą budować pozytywne wrażenia wśród odbiorców. Nakłaniać do konkretnych decyzji zakupowych albo docierać do nowych użytkowników.